Последно поколение роботизирана система
Da Vinci Xi
Хирургическата система дава на хирургa усъвършенстван набор от инструменти, които да използва при извършване на робоT-асистирана минимално инвазивна хирургия.
Медицинският университет и УМБАЛ „Св. Марина” стартираха проекта за роботизирана хирургия във Варна. Първата робот-асистирана хирургична интервенция в морската столица бе извършена от проф. д-р Красимир Иванов.
В университетската болница е инсталиран последният модел четвърта генерация робот Da Vinci Xi, който позволява да се извършват всички видове операции в коремната и торакалната хирургия, в урологията и гинекологията. Това е най-модерната роботизирана система в България, която позволява да се използват последните генерации хирургичен инструментариум, чрез който се извършват изключително елегантни и щадящи пациента операции, гарантиращи неговото бързо възстановяване с минимална травма и болка и следоперативен контрол.
МУ-Варна и УМБАЛ „Св. Марина” подготвят 4 екипа, които са в състояние да извършват целия спектър хирургични интервенции в областта на коремната хирургия и урологията. Системата е оборудвана с вградени симулатори, чрез които младите хирурзи ще тренират и придобиват необходимите умения.
Това е най-голямата придобивка през 2019г. на варненското здравеопазване, която ще даде възможност на пациентите да получават хирургично лечение, съответстващо на най-високите световни стандарти.
Екипите, ръководени от Ректора на МУ-Варна проф. д-р Красимир Иванов, са преминали обучение във водещи европейски клиники и имат амбицията да се превърнат в център за подготовка на висококвалифицирани лекари за роботизирана хирургия.
Ръководството на университета и болницата са поставили въпроса за финансиране на роботизираната хирургия пред МЗ и НЗОК. Към момента в България НЗОК заплаща само за робот-асистирани операции в областта на гинекологията.
Робот Da Vinci Xi е финансиран по проект BG05M2OP001-1.002-0010-C03 „Център за компетентност по персонализирана медицина, 3D и телемедицина, роботизирана и минимално инвазивна хирургия“, финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ и Европейски фонд за регионално развитие.
Хирургия на 21 век
Какво представлява…
Хирургическата система da Vinci® дава на хирурга усъвършенстван набор от инструменти, които да използва при извършване на робот-асистирана минимално инвазивна хирургия. Терминът „роботизиран“ често подвежда хората. Роботите не извършват операцията. Хирургът извършва самата операция с da Vinci, като използва инструменти, които ръководи чрез конзола.
Компоненти на системата
ХИРУРГИЧНА КОНЗОЛА
Хирургът сяда на конзолата, контролира ръцете и инструментите чрез мастър контролери (ляв и десен двойстик), докато наблюдава оперативното поле през визьор с 3D пресъздаване на анатомичните обекти с висока разделителна способност.
ПАЦИЕНТСКА КОНЗОЛА
Позиционирана до операционата маса, тя съдържа 4-те ръце на робота, които хирургът управлява от хирургичната конзола. Върху ръцете се поставят инструментите и ендоскопът, чрез който се визуализира оперативното поле. Ръцете и инструментите са изключително маневрени, отвъд възможностите на човешката ръка.
ЯДРО НА СИСТЕМАТА (CORE)
Ядрото на системата създава комуникацията между отделните компоненти. Тя свързва хирургичната и пациентската конзола, създавайки интегрирана система по между им. Към нея се свързва и ендоскопът с висока разделитална способност на оперативното поле.
Предимства на роботизираната хирургия
По-малко болка
По-голяма прецизност
По-малки белези
По-голяма безопасност
Чрез по-детайлната и прецизна работа с тъканите се постига по-голяма безопасност
По-бързо възстановяване
Благодарение на по-малката травматичност върху тъканите, възстановителният период е значително по-къс в сравнение с отворена операция.
По-малка травма на тъканите
Благодарение на финните инструменти се постига детайлна точност в зоната където е самото заболяване без да е необходимо да се нарушават съседни органи и тъкани.
Миниинвазивни процедури
Приложение в коремната хирургия
Използването на робота дава възможност за разгръщане на научния потенциал в нови измерения – разработване на нови оперативни техники в общата хирургия.
Той може да бъде използван във всички сфери на коремната хирургия:
- Доброкачествени и злокачествени заболяванията на хранопровода;
- Доброкачествени и злокачествени заболяванията на стомаха и дуоденума;
- Доброкачествени и злокачествени заболяванията на тънкото, дебелото и правото черво;
- Вентрални и ингвинални хернии;
- Калкулозен холецистит, остър апендицит;
- Доброкачествени и злокачествени на надбъбреците.
Отзиви
Другите за нас
Имаш въпроси?
Ако имате нужда от съвет или имате въпрос с дадена оперативна интервенция може да се обръщате към нас не e-mail purvaklinika.hirurgia@gmail.com или на нашата Фейсбук страница по всяко време на денонощието.