Изберете страница

История на Катедра по Обща и оперативна хирургия

от | дек. 6, 2015 | Катедра по обща и оперативна хирургия | 0 коментари

DSC_0562 Катедрата по пропедевтика на хирургическите болести е основана през 1961 г. на базата на хирургическото отделение на ОРКБ-Варна. Основател и първи ръководител е доц. д-р Петър Алтьнков, а първите асистенти са: д-р Георги Георгиев, д-р Меруда Генова и д-р Петко Петков. Oт 1969 г. катедрата се ръководи от проф. д-р Тотю Андреев, а за асистенти са избрани: д-р Тодор Тодоров, д-р Нено Кулов, д-р Любомир Пашев, д-р Иван Янчев и д-р Драган Трифонов.

В катедрата се оформят следните звена: Клиника по стомашно-чревна хирургия със Сектор по изгаряния и пластика, Клиника по проктология, Клиника по детска хирургия и Отделение по анестезиология, реанимация и интензивно лечение.

Клиниката по стомашно-чревна хирургия, ръководена от доц. д-р Т. Тодоров, заедно със Сектора по изгаряния и пластика, е учредена през 1973 г. и ръководена последователно от доц. д-р Гр. Григоров, доц. д-р Т. Тодоров и доц. д-р Г. Георгиев, които по-късно стават професори. В нея работят асистентите: д-р Л. Пашев, д-р К. Трошев, д-р Т. Темелков, д-р М. Божков и д-р Д. Добрев. Първите двама са създали модерна база за изгаряния и пластична хирургия на територията на Военна болница – Варна.

Клиниката по колопроктология е създадена като сектор през 1983 г. По-късно е обособена като самостоятелна клиника и е единствена по рода си в страната. Неин ръководител е доц. д-р Т. Темелков, а в клиниката работят д-р М. Божков и д-р Р. Хубенов. Клиниката по детска хирургия се създава също като сектор към катедрата, а през 1970 г. прераства в Клиника по детска хирургия със завеждащ доц. д-р М. Генова и асистенти: д-р А. Шейтанов, д-р Д. Милева, д-р С. Петришки, д-р Д. Атанасова и д-р С. Симеонова. Отделението по анестезиология, реанимация и интензивно лечение се създава и ръководи през 1966 г. от д-р Власаки Власаков. То е първото извънстолично отделение за интензивна медицина. Впоследствие като асистенти постъпват: д-р Т. Станчева, д-р А. Димитрова, д-р Г. Крумов, д-р С. Драгиева, д-р Е. Райнова и д-р Р. Джиджишева.

Клиниката по колопроктология е създадена като сектор през 1983 г. По-късно е обособена като самостоятелна клиника и е единствена по рода си в страната. Неин ръководител е доц. д-р Т. Темелков, като работи с колегите си д-р М. Божков и д-р Р. Хубенов. Клиниката по детска хирургия се създава също като сектор към катедрата, а през 1970 г. прераства в Клиника по детска хирургия със завеждащ доц. д-р М. Генова и асистенти: д-р А. Шейтанов, д-р Д. Милева, д-р С. Петришки, д-р Д. Атанасова и д-р С. Симеонова. Отделението по анестезиология, реанимация и интензивно лечение се създава и ръководи през 1966 г. от д-р Власаки Власаков. То е първото извънстолично отделение за интензивна медицина. От 1988 г. в продължение на 12 години Катедрата по пропедевтика на хирургичните болести се ръководи от проф. д-р Темелко Темелков. През 1994 г. тя е преименувана в Катедра по обща и оперативна хирургия.
В нея функционират 4 самостоятелни клиники:
  • Клиника по обща хирургия със стомашно-чревна хирургия с ръководител доц. д-р Борис Корновски, 
  • Клиника по обща хирургия с колопроктология с ръководител проф. д-р Т. Темелков,
  • Клиника по анестезиология, реанимация и интензивно лечение с ръководител доц. д-р Теменужка Станчева 
  • Клиника по детска хирургия с ръководител доц. д-р Александър Шейтанов.
Във връзка с инициирането на идеята за създаване на трансплантационен център в Клиниката по обща хирургия е оборудван модерен офис с безжична интернет връзка. От 2000 г. ръководител на катедрата е доц. д-р Т. Станчева, а от 2005 г. е избран за ръководител доц. д-р Кр. Иванов.
 
DSC_0620От 2001 г. катедрата се пребазира в Университетска болница „Св. Марина”, където в началото се оборудват клиниките: ОАРИЛ, оперативно отделение, стационарни отделения по обща и оперативна хирургия, а по-късно сектор по съдова хирургия, сектор по детска хирургия и сектор по ендоскопска и миниинвазивна хирургия.
 

Началник на клиниката е проф. д-р Т. Темелков, който бива избран за ректор на МУ – Варна от 1999 до 2004г. В своята структура тя включва Сектор по хирургия на хранопровода и стомаха, Сектор по обща хирургия и колопроктология (зав. сектор доц. Кр. Иванов), Сектор по ендоскопска, лазерна и мини- инвазивна хирургия (зав. сектор д-р В. Игнатов) и оперативно отделение (зав. отделение д-р Е. Кирязов). В Клиниката по обща и оперативна хирургия работят още доц. д-р Б. Корновски, д-р Д. Добрев, д-р Щ. Щерев, д-р Г. Кобаков, д-р Н. Колев и ординаторът д-р Е. Драгнев. Обемът на извършваните оперативни интервенции обхваща цялата спешна и планова патология на стомашно-чревния тракт – хранопроводна, стомашна, чернодробна, панкреатична и жлъчна хирургия и колопроктология. Извършват се лапароскопски холецистектомии, въведени за първи път във Варна от проф. Темелков (1994). Той е въвел 56 нови оперативни метода, от които 17 за първи път в страната. През 2006 г. към катедрата се създава и отделение по Eднодневна хирургия с включени към него кабинети по ендоскопска и миниинвазивна хирургия. Катедрата е със съвремененно ниво за преподаване и обучение на студенти от Ш курс, стажант-лекари и бакалаври по здравен мениджмънт; мед. сестри. През изминалите години клиниките, съставящи катедрата, са база за обучение, специализация и усъвършенстване на млади лекари, като преподавателите й участват в държавните изпитни комисии за придобиване на специалност по хирургия. В периода на развитие учебната дейност е протичала и в извънучебно време. Създаденият кръжок е провеждал редовни теоретични сбирки и оперативни следобеди, в които са се извършвали операции от преподаватели и асистенти и от страна на студентите. Кръжокът се е ръководил от д-р П. Петков, д-р М. Генова, д-р JI. Пашев и д-р Т. Темелков. Научната дейност се е провеждала чрез резултати получени от експериментални операции върху опитни животни, както и разработване на научни изследвания при болни, оперирани в клиниката. В настоящия момент преподаването се извършва чрез мултимедийни презентации и филми с коментар по тях.

След избирането на проф. К. Иванов за изпълнителен директор на болницата и ръководител на катедрата се извършва ускорено въвеждане на модерни интранет и интернет системи за комуникации, информационно осъвременяване на научния и учебния процес. Снабдяването с модерна апаратура, особено в операционните зали дава възможност за разширяване на обема, подобряване качеството на оперативната работа, а от там и възможности за разширяване на научните разработки. Сътрудниците на катедрата добиват популярност чрез участия в национални и международни прояви. Те участват в международни хирургически организации: Международното общество на университет-ските колоректални хирурзи; Международна асоциация на хирурзи и гастроентеролози; Европейския колеж на хирурзите и др.

Клиниката е център за специализация по колопроктология и организатор на четеринадесет национални конференции по колопроктология с международно участие, прерастнали в последствие и в Международни конгреси по колоректална хирургия. Клиниката разполага със собствена уеб-страница – www.gisurgery.bg. През 1997 г. Клиниката по обща и оперативна хирургия започва да издава електронно списание по гастроинтестинална хирургия на английски език, а от 2001 г. издава сп. “Българска колопроктология”.

Обемът на извършваните оперативни интервенции обхваща цялата спешна и планова патология на стомашно-чревния тракт – хранопроводна, стомашна, чернодробна, панкреатична и жлъчна хирургия и колопроктология. Клиниката е специализирана по оперативното лечение на карцинома на хранопровода, корозивните изгаряния на хранопровода, диафрагмалните хернии и гастроезофагеалния рефлукс, бениг-нените заболявания на хранопровода, рака на стомаха, язвената болест, рефлуксната болест на стомаха, реконструктивните операции на стомаха, резекционната хирургия при метастази на черния дроб, хирургията при рака на дебелото и правото черво и неспецифичните колити, реконструктивните операции на тазовите органи и аналния сфинктерен апарат, миниинвазивната хирургия при бенигнени колоректални образувания и спешната хранопроводна, коремна и миниинвазивна лапароскопска хирургия. Извършват се и планови лапароскопски холецистектомии, въведени за първи път във Варна от проф. Темелков (1994). Той е въвел 56 нови оперативни метода, от които 17 за първи път в страната. Клиниката разполага с ултразвуков скенер за рутинна, интраоперативна и вътрелуменна ехография и с рН-метьр за 24-часова пехаметрия на стомаха, лечение на дифузната полипоза, функционалните заболявания на колона и ректума, аналната инконтиненция, създаване на тазови чревни резервоари и всички аноректални заболявания. В клиниката има разработени собствени оперативни методи с признати две изобретения и пет рационализации.

Внедрени са следните диагностични и лечебни методики, които са и научноизследователските направления: трансхиатална резекция при рак на хранопровода, трансхиатална езофагектомия и реконструктивни оперативни интервенции на хранопровода (езофагогастропластика и езофагоколо пластика); апарат за дивертикулектомия на хранопровода; реконструкция на хиатуса и фундопликации при рефлуксна болест и диафрагмална херния; интраоперативна вътрелуменна ехография на хранопровода; 24-часова пехаметрия на хранопровода и стомаха; манометрия на хранопровода; дуоденопластика и проксимална селективна ваготомия при постбулбарни язвени стенози; деривация на дуоденума със съхранение на пилора при лечение на язвената болест и дуоденогастралния рефлукс; гастрик-бендинг за палиативно лечение на стенозиращ тумор на стомаха; катетър на йеюностомия за ранно следоперативно ентерално хранене; балонна дилата-ция и бужиране на хранопровода при ахалазии, стриктура на хранопровода и анастомозити; лазерна вапоризация на чернодробни метастази; чревни тазови илеални и колонни резервоари; гладкомускулен сфинктер при колоанални анастомози; вътре-луменна ехография на ректума; едномоментна тазова реконструкция с неоректум и неосфинктер с двойна грацилис пластика; ехографски насочван трансхепатален билиарен дренаж с билиодигестивна анастомоза; тазови екзантерации при карцином; пластични и реконструктивни операции на аналния сфинктерен апарат, интраоперативна холедохоскопия; интраоперативна ехография при тумори на черния дроб, панкреаса и при коремни метастази; функционална барографска и електрофизиологична диагностика на колона, ректума, ануса и аналния сфинктерен апарат; диагноза на вродените малформации на ануса и ректума. Създаден е нов метод за радикално лечение на пелвиориталните фистули. Оперативно лечение на хроничния супуративен хидрозаденит. Кожно-пластични операции в сакороглутеалната област.

Секторът по ендоскопска, лазерна и миниинвазивна хирургия е създаден през 1990 г. Секторът е оборудван с ендоскопска апаратура, включваща ректосигмофиброколоноскопи, гастроскопи, бронхоскопи, холедохоскопи, нефроскоп, дуоденоскоп и ND-YAG-лазер. Извършват се диагностични изследвания на храносмилателния тракт и терапевтични миниинвазивни хирургически интервенции. От 1995 г. се осъществява миниинвазивна лапароскопска хирургия и диагностика, интраоперативна холедохоскопия с екстракция на конкременти, постоперативни папилосфинктеротомии с екстракция на конкременти и екстракция на конкременти през фистулния ход след Керов дренаж Направени са лазерни дезобструкции на обтуриращи тумори на трахеята. През последните години са внедрени и лапароскопски операции при хиатални хернии и хернии на коремната стена.

През 2003 г. на базата на МБАЛ „Св. Марина” е създаден сектор „Съдова хирургия”, който през 2006 г. е трансформиран в Отделение по съдова хирургия. В отделението се извършва: реконструктивна хирургия при аневризми на коремната аорта и периферните артерии, при хронична артериална недостатъчност – байпас операции в аорто-илиачния, феморопоплитеалния и тибиални сегменти. При заболявания на каротадните артерии – TEA с пач пластика на същите. Лечение на варикозната болест, извършвайки радикални вариокофпебектомии. Извършване на артерио-венозни фистули за хемодиализа, инцизии, некректомии и ампутации при гангрени на крайниците, ембол и тромбекто-мии от периферните артерии. 

Клиниката по детска хирургия е основана през 1970 г. към Катедрата по пропедевтика на хирургическите болести от проф. д-р Петър Алтьнков, ръководител на катедрата. Първият ръководител на клиниката е проф. д-р Меруда Генова-Алтьнкова. Ръководи клиниката до 1989 г. Първите асистенти в клиниката са д-р Ал. Шейтанов, д-р Д. Милева и д-р М. Ризова. През 1989 г. ръководител на клиниката става доц. д-р Ал. Шейтанов. Има седем рационализации и едно изобретение, както и 126 публикации в наши и чужди списания и сборници. В клиниката работи доц. Хр. Денчев, който спомага за разкриване и развитие на детската урология. Клиниката е базирана в МБАЛ “Св. Анна”. Функционално са разкрити следните сектори: хирургия на новороденото, интензивен, гръдна и коремна хирургия. Клиниката има самостоятелна операционна. В клиниката работят асистентите д-р Св. Петришки и д-р П. Кокенски.  От 2006 г. те пребазират своята дейност в база МБАЛ “Св. Марина”, където се създава сектор по детска хирургия.  

През първото десетилетие на новия век са завършени три хабилитации – две доцентури – доц. д-р Валентин Игнатов, дм и доц. д-р Никола Колев, дм както и една професура – проф. д-р Красимир Иванов, дмн.

Към този момент Първа клиника по хирургия е ситуирана чрез 45 бр. легла -в т.ч. 25 – Отделение по коремна хирургия; Отделение по еднодневна и ендоскопска хирургия – 10 легла; Детска хирургия – 10 легла. Оперативно отделение – без легла.  

Клиниката става специализиран център за диагностика и лечение на всички доброкачествени и злокачествени заболявания на стомашно-чревния тракт с функционална лапароскопска и ендоскопска диагноза и лечение. Секторът по ендоскопска, лазерна и миниинвазивна хирургия се оборудва с модерна ендоскопска апаратура. Въведени са миниинвазивните лапароскопски операции при редица заболявания.

През 2012 г. проф. Красимир Иванов бива избран за Ректор на МУ-Варна за четеригодишен мандат. Заедно с това за Ръководител Катедра бива избран проф. Никола Колев, дмн. За този период е характерно бурното навлизане на нови електронни технологии за преподаване както на студенти, така и на специализанти. Внедрени бяха в ежедневната практика методи на обучение включващи телемедицина и телехирургия, сведени до индивидуално ниво на обучаващия се. Стана възможно ежедневно наблюдение и обучение на операции на живо, директно от операционните зали на Първа клиника по хирургия, като това стана възможно  от всяка една точка на Медицински университет – Варна. Разширява се обучителната база в реалното и виртуалното пространство, което стана притегателна сила за множество български и чуждестранни студенти, ежедневно преминаващи през базите на Катедрата. Забележително събитие е внедряването на електронната система “Blackboard”, която дава възможност за индивидуализирано елктронно и дистанционно обучение на студенти и специализанти. Осъществяват се две хабилитации – проф. Валентин Игнатов, дм и проф. Никола Колев, дмн. В Първа клиника по хирургия започва все по-масовото навлизане на мини-инвазивни методи на диагностика и лечение. Доброкачествените и злокачествени заболявания на гастро-интестиналния тракт рутино се лекуват чрез лапароскопски способ, под методичното ръководство на проф. Красимир Иванов, дмн, като един от пионерите на лапароскопската и мини-инвазивна хирурия в България. Извършват се лапароскопски резекции на ректума, лапароскопски десни и леви хемиколектомии при колоректален рак, лапароскопски проктколектомии при IBD, лапароскопско лечение на доброкачествени и злокачествени заболявания на надбъбречна жлеза.

Под егидата на проф. Валентин Игнатов, дм които през посочения период последователно заема позициите Началник Първа клиника по хирургия, Директор Лечебна и диагностична дейност на УМБАЛ „Св. Марина“ и Изпълнителен директор на УМБАЛ „Св. Марина“, възможностите на Сектора по ендоскопска, лазерна и мини- инвазивна хирургия излизат на едно ново и съвремено ниво, включващо ендоскопско хирургично лечение на доброкачествни и ранни злокачествени форми на ректален рак, като на тази тема в Катедрата е защитена дисертация – д-р А. Тонев. В рутинната практика навлиза ендоскопското лечение на редица доброкачествени заболявания на хепатобилиарната система като жлъчно-каменна болест на билиарните пътища, други заболявания водещи до механичен иктер, доброкачествени и злокачествени заболявания на черния дроб и др. Наложеното като стандарт мини-инвазивно лечение на хиатални хернии води след себе си до защита на дисертационен труд на др. Щерю Щерев през 2014 г., който впоследствие се хабилитира. Успешни защити на дисертации полагат д-р Дилян Петров – на тема  „Съвременен подход в диагностиката и лечението на усложнената дивертикулоза на колона.” и д-р Георги Иванов на тема „Съвременен подход при диагностиката и хирургичното лечение на чернодробната ехинококоза при деца и възрастни“. Д-р Иванов провежда успешна специализация в Harvard Medical School, Бостън, САЩ. Към Катедрата след конкурс се присъидинява д-р Александър Златаров.

През 2016 г. проф. Колев печели още един мандат като Ръководител катедра, който продължава до 2020. Следва затвърждаване на традициите на Катедрата по обща и оперативна хирургия, преплетено с усърдното налагане на новите и модерни методи на диагностика и лечение. През посочения период академичния състав на Катедрата се обогатява чрез присъидиняването на асистенти в лицето на д-р Диан Димов, д-р Мехмет Хадживели, който се присъидинява към Катедрата след успешно завършена специализация в УМБАЛСМ “Пирогов“ – гр. София. След конкурси се хабилитират доц. Антон Тонев, дм и доц. Дилян Петров, дм. Д-р Александър Златаров успешно защитава дисертационен труд на тема „Нови методи в лапароскопското лечение на хиаталните хернии”. Развитието на Катедрата се затвърждава чрез привличането на външни преподавтели, в лицето на доцент Веселин Маринов, дм – специалист по мини-инвазивна и лапароскопска хирургия и доцент Йоланта Заякова, дм. – специалист по пластична и възстановителна хирургия. Чрез спечелен грант от Медицински университет – Варна в рамките на Катедрата се въвежда в експлоатация

Роботизирана система за мини-инвазивна хирургия „Да Винчи“. Възможностите на Робота „Да Винчи“ създават едно ново, модерно и лесно разпознаваемо лице на Катедрата както в България, така и в Европа. Новата система започва своята ежедневна работа чрез екип от хирурзи, водени от проф. Красимир Иванов, положили обучение и сертифицирани в IRCAD, Страсбург, Франция. Чрез него става възможно лечението на злокачестените заболявания в малкия таз да бъде пренесено от бъдещето в настоящето. В диагностичната практика се въвежда ендоскопска система за Ендолумена ехография, която дава възможност за много детайлен оглед на принципно трудни за диагностика заболявания, засягащи основно хепато-билиарната система. Към Катедрата се присъидиняват като асистенти д-р Борис Андонов и д-р Тургай Калинов.

След организацонни промени в структорите на МУ-Варна, в Катедрата по обща и оперативна хирургия се влива Сектора по Лицево-челюстна хирургия, като към числения съства на катедрата се присъидиняват проф. Цветан Тончев, д-р Столе Зафироски, д-р Георги Киримов, д-р Янко Янков. Историята на лицево-челюстната хирурия във Варна официално води своето начало със създаването на сектор по Лицево-челюстна хирургия през 1970 г. с ръководител доц. д-р Димитър Клисаров. През 1976 той защитава дисертация на тема: „Лечение на фрактурите на долната челюст“ и е хабилитиран през 1989 год. Придобива две специалности – Хирургична стоматология (от 2007 год. Орална хирургия) през 1965 г. и Лицево-челюстна хирургия през 1967 год. В сектора през годините работят д-р Софка Пенчева, д-р Петър Леонидов и д-р Виктор Желев. Основните лечебни и научни разработки са в областта на лицевия травматизъм и вродените цепки в лицево-челюстната област. В структурата на Военноморска болница през 1988 год. е създадено отделение по Лицево-челюстна хирургия с началник д-р Милко Дюлгеров. В отделението работят д-р Лиляна Димитрова и д-р Цветан Тончев.

През 2020 г. за Ръководител Катедра е избран проф. Красимир Иванов, дмн. Проф. Валентин Игнатов, дм е избран за Ректор на Медицински университет – Варна.