История на Първа клиника по хирургия
Първа Клиника по хирургия започва своето съществуване със създаването на Катедрата по пропедевтика на хирургическите болести през 1961 г. на базата на хирургическото отделение на ОРКБ-Варна. Основател и първи ръководител е доц. д-р Петър Алтънков, от 1969 г. катедрата се ръководи от проф. д-р Тотю Андреев. В Клиниката първоначално се оформят следните звена:
- Клиника по стомашно-чревна хирургия със Сектор по изгаряния и пластика
- Клиника по проктология,
- Клиника по детска хирургия
- Отделение по анестезиология, реанимация и интензивно лечение.
Клиниката по стомашно-чревна хирургия, ръководена от доц. д-р Т. Тодоров, заедно със Сектора по изгаряния и пластика, е учредена през 1973 г. и ръководена последователно от доц. д-р Гр. Григоров, доц. д-р Т. Тодоров и доц. д-р Г. Георгиев, които по-късно стават професори. В нея работят асистентите: д-р Л. Пашев, д-р К. Трошев, д-р Т. Темелков, д-р М. Божков и д-р Д. Добрев. Първите двама са създали модерна база за изгаряния и пластична хирургия на територията на Военна болница – Варна.
Клиниката по колопроктология е създадена като сектор през 1983 г. По-късно е обособена като самостоятелна клиника и е единствена по рода си в страната. Неин ръководител е доц. д-р Т. Темелков, който работи с колегите си д-р М. Божков и д-р Р. Хубенов.
През 1968 г. като ординатор в хирургичното отделение на Окръжна болница – Варна постъпва д-р Темелко Темелков. Той едновременно е хоноруван асистент. От избирането му за редовен асистент през 1973 г. последователно той заема ръководни постове, като ръководител Сектор по проктология (1976), зав. Клиника по колопроктология и ръководител Катедра по обща и оперативна хирургия (1988). Хабилитиран е за доцент през 1981 и за професор- 1987 г. Бил е зам. ректор 1987- 1990 и ректор 1999- 2002. Кандидатската му дисертация е на тема: “Хирургическо лечение на хемороидалната болест” с ръководители проф. А. Стойчев и проф. Т. Тодоров. Докторска дисертация на тема: “Пластични и реконструктивни операции на аналния сфинктерен апарат”. Под негово ръководство са защитени две дисертации, една от тях на проф. д-р Красимир Иванов, настоящ ректор на Медицински Университет – Варна. Съавтор е на монографии и учебници от областта на стомашно-чревната, колопроктологичната, гнойносептичната, лапароскопската и онкологична хирургия. От 1991 до 1997 е бил председател на Съюза на учените във Варна, а от 2002 г. е Зам. председател на Републиканското хирургическо дружество. Почетен председател е на традиционната за Варна и Клиниката по обща и оперативна хирургия Национална конференция по колопроктология с международно участие.
Клиниката по детска хирургия се създава също като сектор към катедрата, а през 1970 г. прераства в Клиника по детска хирургия със завеждащ доц. д-р М. Генова и асистенти: д-р А. Шейтанов, д-р Д. Милева, д-р С. Петришки, д-р Д. Атанасова и д-р С. Симеонова. Отделението по анестезиология, реанимация и интензивно лечение се създава и ръководи през 1966 г. от д-р Власаки Власаков. То е първото извънстолично отделение за интензивна медицина.
От 2001 г. Първа клиника по хирургия се пребазира в Университетска болница „Св. Марина”, където в началото се оборудват клиниките: ОАРИЛ, оперативно отделение, стационарни отделения по обща и оперативна хирургия, а по-късно сектор по съдова хирургия, сектор по детска хирургия и сектор по ендоскопска и миниинвазивна хирургия. Секторът по ендоскопска, лазерна и миниинвазивна хирургия е създаден през 1990 г. Секторът е оборудван с ендоскопска апаратура, включваща ректосигмофиброколоноскопи, гастроскопи, бронхоскопи, холедохоскопи, нефроскоп, дуоденоскоп и ND-YAG-лазер. Извършват се диагностични изследвания на храносмилателния тракт и терапевтични миниинвазивни хирургически интервенции. От 1995 г. се осъществява миниинвазивна лапароскопска хирургия и диагностика, интраоперативна холедохоскопия с екстракция на конкременти, постоперативни папилосфинктеротомии с екстракция на конкременти и екстракция на конкременти през фистулния ход след Керов дренаж Направени са лазерни дезобструкции на обтуриращи тумори на трахеята. През последните години са внедрени и лапароскопски операции при хиатални хернии и хернии на коремната стена.
През 2006 г. към клиниката се създава и отделение по еднодневна хирургия с включени към него кабинети по ендоскопска и миниинвазивна хирургия. Отделението по еднодневна и ендоскопска хирургия е разположено на втория етаж, разполага с 5 легла. Отделението по Еднодневна хирургия е първото отдленеие с подобна организация на работа в България, послужило като модел за създаването и на други такива структури в страната.Ендоскопско и функционално изследване на аноректалната област и дебелото и тънко черво, функционално изследване на стомаха, рН-метрия на стомаха и сфинктеротонометрия на аналната мускулатура. Ендоскопска флексибилна миниинвазивна хирургия на доброкачествени и злокачествени заболявания на храносмилателния тракт. Секторът по ендоскопска, лазерна и миниинвазивна хирургия е оборудван с ендоскопска апаратура, включваща ректосипиофиброколоноскопи, гастроскопи, бронхоскопи, холедохоскопи, нефроскоп, дуоденоскоп със ZOOM NBI режим и ND-YAG-лазер.
Клиниката е със съвремененно ниво за преподаване и обучение на студенти от III, IV и V курс, стажант-лекари и бакалаври по здравен мениджмънт, мед. сестри, акушерки, рентгенови лаборанти и здравни инспектори. През изминалите години клиниката е база за обучение, специализация и усъвършенстване на млади лекари, като преподавателите й участват в държавните изпитни комисии за придобиване на специалност по хирургия.
В Първа клиника по хирургия се извършва ускорено въвеждане на модерни интернет и интернет системи за комуникации, информационно осъвременяване на научния и учебения процес. Снабдяването с модерна апаратура, особено в операционните зали дава възможност за разширяване на обема, подобряване качеството на оперативната работа, а от там и възможности за разширяване на научните разработки. Сътрудниците на клиниката придобиват популярност чрез участия в национални и международни прояви. Обемът на извършваните оперативни интервенции обхваща цялата спешна и планова патология на стомашно-чревния тракт – хранопроводна, стомашна, чернодробна, панкреатична и жлъчна хирургия и колопроктология. Клиниката е специализирана по оперативното лечение на карцинома на хранопровода, корозивните изгаряния на хранопровода, диафрагмалните хернии и гастроезофагеалния рефлукс, бениг-нените заболявания на хранопровода, рака на стомаха, язвената болест, рефлуксната болест на стомаха, реконструктивните операции на стомаха, резекционната хирургия при метастази на черния дроб, хирургията при рака на дебелото и правото черво и неспецифичните колити, реконструктивните операции на тазовите органи и аналния сфинктерен апарат, миниинвазивната хирургия при бенигнени колоректални образувания и спешната хранопроводна, коремна и миниинвазивна лапароскопска хирургия. Клиниката разполага с ултразвуков скенер за рутинна, интраоперативна и вътрелуменна ехография и с рН-метьр за 24-часова пехаметрия на стомаха, лечение на дифузната полипоза, функционалните заболявания на колона и ректума, аналната инконтиненция, създаване на тазови чревни резервоари и всички аноректални заболявания. В клиниката има разработени собствени оперативни методи с признати две изобретения и пет рационализации.